Transformatory stosuje się nie tylko w energetyce, ale we wszystkich dziedzinach elektrotechniki. Przejdźmy do omówienia zasady działania transformatora. Dla uproszczenia rozpatrzm... szczegóły wpisu »
Zmiana kierunku wirowania, charakterystyka i regulacja prędkości obrotowej silników indukcyjnych. Dla zmiany kierunku wirowania silnika indukcyjnego należy zmienić kierunek wirowan... szczegóły wpisu »
Obciążenie transformatora spowodowało zwiększenie prądu w obwodzie pierwotnym, czyli zwiększenie poboru mocy przez uzwojenie pierwotne. Transformator więc automatycznie dostosowuje... szczegóły wpisu »
Tranzystory, ze względu na ich właściwości, znajdują coraz szersze zastosowanie w układach elektronicznych, spełniając w nich te same zadania co lampy elektronowe i wykazując przy ... szczegóły wpisu »
Do transformatorów specjalnych zaliczyć można także przekładniki prądowe i napięciowe. Przekładniki prądowe są stosowane do pomiarów dużych prądów w obwodach wysokiego napięcia. Pr... szczegóły wpisu »
Połączenie w gwiazdę uzwojenia górnego napięcia oznacza się literą Y, odpowiednio dolnego — y. Połączenie w trójkąt uzwojenia górnego napięcia oznacza się literą D, dolnego — d. Ob... szczegóły wpisu »
Obwód magnetyczny transformatora zamyka się w słupach (rdzeniach) i jarzmie. Przedstawiono rdzeń transformatora trójfazowego składającego się z trzech słupów i dwóch jarzm, przekró... szczegóły wpisu »
Chiaravalli Polska z siedzibą w Toruniu dostarcza obszerny zestaw akcesoriów mechaniki maszyn. Ponad 95% pozycji katalogowych jest osiągalnych wprost z magazynu firmy w Polsce, bra... szczegóły wpisu »
Praca silnika indukcyjnego polega na wykorzystaniu właściwości prądu, który płynąc przez uzwojenie trójfazowe stojana wytwarza w nim tzw. -wirujące pole magnetyczne. Rozpatrzmy zas... szczegóły wpisu »
Redaktorzy witryny Przekladnie-Planetarne.com.pl dbają o jego progres bezustannie dodając nowe, branżowe treści odnośnie przekładni obiegowych. Z biegiem czasu mamy intencję jeszcz... szczegóły wpisu »
Wygniatanie gwintów
Gwinty zewnętrzne na częściach obrotowych, wytwarzanych w dużych seriach, wykonuje się obróbką plastyczną na zimno, tj. wygniataniem na specjalnych obrabia... szczegóły wpisu »
Frezowa ni e obwiedniowe polega na zastosowaniu freza ślimakowego zazębiającego się z częścią obrabianą, podobnie jak w przekładni zębatej zębatka zazębia się ze współpracującym ko... szczegóły wpisu »
Przy nieruchomym wirniku silnik indukcyjny można traktować jako pewnego rodzaju transformator w stanie jałowym. Istotnie, w uzwojeniu wirnika za pośrednictwem wirującego strumienia... szczegóły wpisu »
Zagadnienie przesyłania przez radio mowy albo muzyki związane jest z procesami fizycznymi, spośród których wyodrębnić można trzy główne grupy: 1) w urządzeniu nadawczym zachodzą pr... szczegóły wpisu »
Zagadnienie miniaturyzacji, ze względu na wymagania techniki satelitarnej, komputerowej wysunęło się na plan pierwszy i doprowadziło do zastosowania nowej technologii wytwarzania e... szczegóły wpisu »
Rozpatrzmy przebieg rozruchu silnika indukcyjnego klatkowego. Bezpośrednie przyłączenie stojana silnika indukcyjnego klatkowego do sieci na napięcie znamionowe powoduje, że w pierw... szczegóły wpisu »
W produkcji seryjnej zęby kół stożkowych nacina się na obrabiarkach ogólnego przeznaczenia w dwu operacjach — zgrubnej i wykańczającej. Zgrubnie obrabia się jednocześnie kilka kół ... szczegóły wpisu »
Koła zębate walcowe
Bazami obróbkowymi przy nacinaniu zębów na powierzchniach walcowych są zwykle powierzchnie walcowa i czołowa wieńca koła zębatego. Bazy wykonuje się przed ... szczegóły wpisu »
Do nacinania zębów metodą Gleasona potrzeba kilku głowic. Niżej omówiono najbardziej rozpowszechniony sposób nacinania zębów kołowo-łukowych (Gleasona) przekładni odtaczanej.
... szczegóły wpisu »